Jest pewne, że klimat na Ziemi gwałtownie się zmienia. W przeszłości klimat na Ziemi był kształtowany przez wiele czynników naturalnych, takich jak: zjawiska i procesy kosmiczne (aktywność magnetyczna Słońca, cykliczne zmiany parametrów orbity Ziemi), procesy geofizyczne (erupcje wulkanów, ruchy płyt kontynentalnych), zmiany stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, zawsze całkowicie bez udziału ludzi. Człowiek na szczęście nadal nie ma żadnego wpływu na procesy w skali kosmicznej ani geofizycznej, jednak rocznie beztrosko wprowadzamy do atmosfery około 35 miliardów ton CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych, masy pyłów i aerozoli. Każda aktywność człowieka, nawet niedawno zakończona konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach wiąże się z pozostawieniem w atmosferze tzw. śladu węglowego, w tym wypadku rzędu 55 000 ton CO2.
Uczeni są pewni, iż klimat na Ziemi wielokrotnie zmieniał się w niezwykle szerokich granicach z przyczyn naturalnych.
Czy przyczyny naturalne są również istotne obecnie?Kto lub co jest odpowiedzialne za obecne zmiany klimatu?Jakiej pogody mogą spodziewać się żeglarze za 100 lat?Czy marynarze sami wywołają gniew oceanów?Oto pytania, na które spróbujemy naszkicować odpowiedzi podczas spotkania.
Miejsce spotkań:
Sala na barce Irena zacumowanej w górnym awanporcie śluzy Szczytniki przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego, naprzeciw wejścia do budynku A1 Politechniki Wrocławskiej.
21 stycznia 2016, godz. 19.30